بررسی آقامحمدخان قاجار و زندگی و اقدامات او

مطالب دیگر:
📗دانلود پاورپوینت گیاه شناسی📗دانلود پاورپوینت پوکی استخوان📗دانلود پاورپوینت گندزدايي و ضدعفوني در مدرسه📗دانلود پاورپوینت ارگونومی و ورزش📗دانلود پاورپوینت کنترل مایع📗دانلود پاورپوینت کنترل فیزیکوشیمیایی📗دانلود پاورپوینت کمپوت آناناس📗دانلود پاورپوینت کلیات محیط زیست📗دانلود پاورپوینت کاربرد شرح حال ومعاینه بالینی برای تشخیص کمردرد📗دانلود پاورپوینت کارآفرینی و انواع آن📗دانلود پاورپوینت چارچوب مفهومی مدیریت بیمارستان📗دانلود پاورپوینت چارچوب برنامه های چهارساله معاونت درمان📗دانلود پاورپوینت کارگاه تحلیل عاملی اکتشافی با استفاده از نرم افزار SPSS📗دانلود پاورپوینت کارگاه ایمن سازی📗دانلود پاورپوینت کار برد شبکه های عصبی در پردازش سریهای زمانی📗دانلود پاورپوینت پا یش برنامه میزان ید در سطح تولید📗دانلود پاورپوینت پژوهش در تاریخ📗دانلود پاورپوینت چگونه در كاركنان بدقلق خودايجاد انگيزه كنيم📗دانلود پاورپوینت چگونگی رشد علوم در تمدن اسلامی📗دانلود پاورپوینت اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن
بررسی آقامحمدخان قاجار و زندگی و اقدامات او|30017234|ozm
در حال حاظر شما فایل با عنوان بررسی آقامحمدخان قاجار و زندگی و اقدامات او را دنبال می کنید .

بررسی آقامحمدخان قاجار و زندگی و اقدامات او

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 19

آغا محمد خان قاجار بنیانگذار دودمان قاجاریه در ایران است. زاده: ۲۷ محرم ۱۱۵۵ هجری قمری برابر با ۲۷ خرداد ماه ۱۱۲۱ خورشیدی و ۱۷ ژوئن ۱۷۴۲ میلادی در دشت اشرفی در میانه راه ساری به گرگان؛

تاجگذاری: ۱۵ ربیع الثانی ۱۱۹۵ هجری قمری برابر با ۱ فروردین ماه ۱۱۶۱ خورشیدی و ۲۱ مارس ۱۷۸۲ میلادی در ساری؛

مرگ: ۲۱ ذی الحجه ۱۲۱۱ هجری قمری برابر ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۱۷۷ خورشیدی و ۱۷ می‌۱۷۹۸ میلادی در شوشا؛

آقامحمد خان فرزند محمد حسن خان قاجار و او نیز فرزند فتحعلی خان فرزند شاهقلی خان فرزند جهانسوزخان بود. مازندران و بارفروش (بابل امروزی) مرکز حکمرانی محمدحسن خان بود و فتحعلی خان حاکم گرگان و در استرآباد حکومت می‌کرد. اینان شیعه مذهب بودند. نادرقلی خان پس از کشتن فتح علی خان رقیب سرسخت خویش در خواجه ربیع طوس و با سعی و تلاش خویش به مقام شاهنشاهی رسید.

ریشه‌های قدرت‌یابی دودمان قاجار

نوشتار اصلی: دودمان قاجار

قدرت یافتن دودمان قاجار به عهد صفوی و شاه عباس کبیر برمی‌گردد؛ ابتدا در شمال رود ارس ساکن بودند و در آن زمان بدلیل کمک‌های بزرگی که به دربار صفوی می‌نمودند، قدرت بیشتری یافتند و سپس دسته‌ای از آنان در غرب استرآباد و در دشت گرگان سکنی گزیدند. نادر شاه افشار در زمان حکومتش برای جلوگیری از به قدرت رسیدن محمد حسن خان که در هنگام قتل پدر ۱۲ سال بیش نداشت یوخاری‌باش‌ها که ساکنین بالادست رود گرگان بودند را به حکمرانی منسوب کرد تا بدین ترتیب با ایجاد شکاف و اختلاف میان طوایف قاجار نگران ناآرامی‌های داخلی نگردد و اشاقه‌باش‌ها زیر نظر حکومت ایشان گردند.

آقامحمد در آغاز نوجوانی

زمانی که نادر و فرزندانش به قتل رسیدند، شاهرخ علی رغم میل باطنی اش برای به دست گرفتن قدرت تلاش می‌کرد. شاهرخ طرح دوستی با محمدحسن خان بست. با همکاری حاکم طبس ابراهیم خان را برکنار شدو شاهرخ به سلطنت رسید هرچند اندکی پس از ان شاهرخ شاه به دست دشمنانش نابینا گشت .آقا محمدخان در سن هفت سالگی بدلیل جسارت و زبان درازی در برابر عادلشاه [(به روایت دیگر در ۱۴ سالگی به دختری تجاوز کرده بود)، که از بستگان نادر شاه بود (بروایتی برادرزاده نادر شاه بود)]‎ بدستور وی اخته گردید.

کریم خان و قاجار

چندی بعد محمد حسن خان سپاهی مجهز و بانظم ترتیب داد و به جنگ با کریم خان زند پرداخت. در جنگهای اولیه پیروزی با قجری‌ها گشت. اما در اثر اختلافات داخلی میان آنان محمدحسن خان شکست خورد و در حال عقب نشینی توسط برخی سرداران خود کشته شد. پس از آن خواهرانش را به شیراز فرستادند و یکی از آنان به عقد کریم خان درآمد.

پسران محمد حسن خان اسیر می‌شوند

آقا محمد خان با همیاری حسینقلی خان پس از درگذشت پدرشان دست به جنگ‌های پارتیزانی زدند ولی این‌ها برای کریمخان چندان ویژه نبود تا آن که خراج آن سال استرآباد بدستور آقامحمدخان مورد سرقت واقع گشت. همین امر سبب جنگ میان فرستادگان کریمخان زند و او شد که در نهایت دستگیر گشت و به تهران بردند و کریم خان همینکه فهمید او دیگر خواجه است و بر اساس فرهنگ آن زمان هیچ کس برای یک خواجه ارزشی قایل تمی باشد امر کرد تا به تحصیل ذخیره آخرت بپردازد و از جاه طلبی دست بردارد.